در راس قرار گرفتن رئیس جمهور در ستاد بحران کرونا

در راس قرار گرفتن رئیس جمهور در ستاد بحران کرونا، اولویت بخشی استراتژی «تقدم پیشگیری بر درمان»؛ مطالبه تشکل‌ها از رئیس جمهور

جمعی از شبکه‌های ملی و تخصصی سازمان‌های غیردولتی در بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواهان در راس قرار گرفتن رئیس جمهور در ستاد بحران کرونا و اولویت بخشی استراتژی «تقدم پیشگیری بر درمان» برای مهار ویروس کرونا شدند. تشکل‌های عضو شبکه‌های امضاکننده بیانیه همچنین خواستار اطلاع‌رسانی شفاف و به هنگام، قرنطینه استان‌های بحرانی، ممنوعیت کار کودکان کار، اطلاع‌رسانی درباره کمک‌های خارجی و کالاهای احتکار شده، به کارگیری پیشگیری علمی، موظف نمودن رسانه ملی به ایجاد اعتماد اجتماعی، و استفاده از ظرفیت سازمان بهداشت جهانی شدند. 

 

متن کامل این نامه به این شرح است:

 

به نام خدا

جناب آقای حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام؛

پیرو بیانیه­ قبلی شبکه­‌های ملی و تخصصی سازمان­‌های غیردولتی در مورد مهار ویروس کرونا، ضمن تشکر از اجرای برخی از پیشنهادهای ارائه شده از جمله تشکیل ستاد ملی بحران، تعطیلی مدارس، دانشگاه‌­ها واجتماعات و برقراری آموزش از راه دور، به موجب تجمیع مشاهدات، اطلاعات و تجارب سازما‌‌‌ن­های غیردولتی که در این بحران بیش از پیش نقش ارزنده­ای ایفا می‌کنند، انتظار است تا اقدامات زیر با سرعت و دقت بیشتری انجام شود:

 1. اطلاع‌­رسانی شفاف و به هنگام از جانب ستاد ملی مبارزه با کرونا، رسانه ملی و همه­‌ی مسئولین و دستگاه­‌های دولتی به صورت صدای واحد از ضرورت­های شرایط بحران است. تفاوت در برخوردها و اطلاعات ارائه شده از طرف مسئولین مختلف، موجب تشدید بی‌­اعتمادی، بلا تکلیفی مردم و بی­‌اعتنایی به اخبار می‌شود و نهایتا هزینه­‌های مردم را نیز سنگین­‌تر خواهد کرد.
 2. به منظور کاهش سفر و تردد در خیابان­‌های شهرها به ویژه با نزدیکی به ایام عید که منجر به شیوع بیشتر ویروس خواهد شد، ضمن صدور دستورالعمل­‌های شفاف و روشن و اطلاع‌­رسانی کافی به مردم، نیروی انتظامی مسئولیت اجرای این دستورالعمل ها را در سطح شهر و بین شهری عهده‌­دار شود و قرنطینه‌ی استان‌های بحرانی در دستورکار فوری قرار گیرد. در غیر این صورت با مداخله‌­های سلیقه­ای مردم و مسئولین محلی علاوه بر گسترش ویروس، بحران­های اجتماعی نیز پدید خواهد آمد.
 3. ممنوعیت کار کودکان­‌کار و خیابان و دست‌فروشان و جلوگیری از فشار مضاعف بر این اقشار آسیب­پذیر و نیز زنان سرپرست خانوار از طریق کمک­های یاران‌ه­ای نقدی و بن از طرف دولت طی سه ماه آینده، توجه ویژه به پیش­گیری در مناطق حاشیه نشین، پادگان‌ها و سایر مراکز نگهداری، تسریع در آزادی و مرخصی زندانیان. همچنین معافیت پرداخت جریمه بیمه و مالیات شرکت­‌های خصوصی و موسسات غیردولتی در سه ماه آینده از سوی سازمان بیمه­ تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی کشور.
 4. اطلاع­‌رسانی ستاد ملی کرونا در مورد میزان کمک­‌های اهدایی خارجی، اقلام و حجم کالاهای مکشوفه احتکار شده توسط مقامات انتظامی و میزان و محل مصارف آن­ها به صورت شفاف و نیز اطلاع­رسانی دقیق درمورد نیازهای جامعه به مردم.
 5. حذف کامل فیلترینگ و افزایش پهنای باند از طریق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور انجام فعالیت کسب­‌و­کارهای اینترنتی و جاری شدن دورکاری و فعالیت‌­های در منزل و جلسات اینترنتی و نیز شرایط امن ارتباطی برای مردم.
 6. پیشگیری علمی و عملی بروز حوادث غیرمترقبه احتمالی مانند سیل در مناطق مختلف، به طوری­که بحران در بحران ایجاد نشود. ازجمله لایروبی رودخانه­‌ها و ایمنی سدها که در زمره وظایف دولت است، در اولویت اقدامات قرار گیرد.
 7. استفاده از ظرفیت سازمان بهداشت جهانی و کمک های بین المللی از جهات مختلف بهداشت و درمان، تجهیزات ولوازم و منابع مالی.
 8. موظف نمودن رسانه ملی به اطلاع­‌رسانی شفاف و دقیق و تولید برنامه­‌های با محتوا و مستند در مسیر ایجاد اعتماد اجتماعی که تاکنون چنین نبوده و به همین دلیل میدان برای رسانه­‌های فرا ملی فراهم شده و آنان نیز زمینه­‌های کاهش امید اجتماعی را به وجود آورده­‌اند. آسیب‌های اجتماعی و روانی ناشی از خانه‌نشینی در زمانی فشرده و پیوسته، با نبود برنامه‌های جذب کننده صدا و سیما، تشدید خواهد شد. از این نظر به رسانه ملی ماموریت داده شود تا در این مورد با استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های علمی و اجرایی در حوزه‌های تخصصی مختلف به ویژه هنری، نقش اصلی خود را ایفا نماید.
 9. باتوجه به اعتماد عمومی مردم به سازمان­های غیردولتی فعال و شناخته شده، ایجاد تسهیلات لازم برای این سازمان­ها ازجمله فعال شدن حساب­های بانکی آن­ها، به منظور امکان دریافت کمک­های مردمی داخل و خارج کشور و فراهم کردن شرایط دریافت کالاهای مورد نیاز بحران کرونا از خارج از کشور، کمک می­‌کند تا بهتر از این بحران خارج شویم.
 10. در پایان بر این باوریم که استراتژی «تقدم پیشگیری بر درمان» باید در اولویت قرار گیرد و ضروری است تا برای هماهنگی‌های اجرایی ستاد بحران، بالاترین مقام اجرایی کشور در رأس آن قرار گیرد. بدیهی است که اتاق فکر مدیریت و فرماندهی بحران، سیاست­گذاری و تعیین دستورالعمل­‌ها و نوع مداخلات باید همچنان تحت سیطره وزارت بهداشت باشد. اجرای این موارد نیاز به ورود بالاترین مقام اجرایی کشور، ریاست جمهور دارد که از شما می­‌خواهیم این مهم را منتقل فرمائید. پرواضح است مشاوره‌های علمی با صاحب نظران دانشگاهی و به ویژه پزشکان فعال در عرصه بحران، ضروری‌ترین بخش مدیریت بحران است.

سازمان­های غیردولتی عضو شبکه­‌های زیر همراه با ادامه همکاری­‌های خود برای مقابله با این بیماری، همچون گذشته نتایج اقدامات خودرا به صورت شفاف در سطح جامعه گزارش و منتشر خواهند کرد.

 • شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه
 • شورای هماهنگی همایش­‌های سازمان­های غیردولتی
 • شبکه تشکل­‌های محیط زیست و منابع طبیعی کشور
 • شبکه یاری کودکان کار و خیابان
 • شبکه تشکل­‌های نابینایان و کم بینایان (چاووش)
 • شورای هماهنگی تشکل­‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
 • شبکه ملی سازمان‌های مردم نهاد حوزه اعتیاد
 • شبکه ملی سازمان­‌های مردم نهاد حوزه ایدز
 • شبکه ملی تشکل‌های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان ایران
 • انجمن روانپزشکی ایران
 • حامیان جامعه مدنی (حجم)
 • گروه کاری سازمان‌های غیردولتی حامی گردشگری و توسعه پایدار
 • شبکه ملی بیماری‌های غیرواگیر
 • شبکه سمن‌های میراثی استان تهران
 • شبکه ملی سازمان‌های مردم‌نهاد ناشنوایان ایران
 • شبکه ملی توانبخشی
 • شبکه ملی اتیسم

20/12/1398

در راس قرار گرفتن رئیس جمهور در ستاد بحران کرونا، اولویت بخشی استراتژی «تقدم پیشگیری بر درمان»؛ مطالبه تشکل‌ها از رئیس جمهور