معرفی کتاب «دیگر دوستی موثر»

رساندن بیشترین خیر چگونه فهم ما را از زندگی اخلاقی تغییر می‌دهد؟

دیگر دوستی موثر هم یک ایده است، هم سبکی از زندگی که در حال رایج شدن در سراسر دنیاست؛ تلاشی جمعی برای کاهش رنج موجودات زنده – انسان‌ها و حیوانات – مطلوبی‌ست که علی‌رغم شرایط نامساعد اجتماعی و اقتصادی و زیست‌محیطی ناگزیریم از یافتن مسیری حقیقی و عملی برای آن.

کتاب دیگردوستی موثر در واقع پاسخی است بر این پرسش که: چگونه می‌توانیم از منابعمان برای بیشترین خیررسانی ممکن استفاده کنیم؟

اساس دیگر دوستی موثر ایده‌ای بسیار ساده است: باید بیشترین کار نیکی که می‌توانیم را انجام دهیم.

پرسش‌های مطرح شده در کتاب نگاهمان را به زندگی و محیط پیرامون دگرگون می‌کند و نگاهمان به این مسئله را عمیق‌تر می‌کند. چنین رویکردی قطعا برای سازمان‌های مردم‌نهاد و نیکوکاری لازم و قابل استفاده است.

پیتر سینگر فیلسوف اخلاق و انسان‌دوست استرالیایی‌تبار نویسنده این کتاب است که اخیرا توسط آرمین نیاکان به فارسی ترجمه شده و نشر نی آن را چاپ کرده‌است.

پیتر سینگر در این کتاب تلاش می‌کند تا درکی نو از اصلاح الگوهای مصرف و مشارکت در امور خیریه به خوانندگان خود عرضه دارد وی در کتاب خود نشان می‌دهد انسان امروزی چگونه می‌تواند با دوری از مصرف‌زدگی به شکل موثری در امور خیر و نوع‌دوستانه مشارکت داشته باشد. به نظر وی برای اخلاقی زیستن و اخلاقی رفتار کردن کافی نیست که حقوق دیگران را پاس بداریم و به آنها جفا نکنیم. در واقع سینگر حامی «فایده‌گرایی عمل‌محور» است.

نسخه‌ی فارسی این کتاب را دو مقدمه دقیق و جذاب مصطفی ملکیان و محمدرضا جلایی‌پور برای مخاطب و جامعه ایرانی غنی‌تر کرده‌است.

می‌توانید پیام تصویری اختصاصی را که پیتر سینگر برای نشست دوم خیرو خرد فرستادند با زیرنویس فارسی اینجا ببینید.